Marek Madro je psychológ a zakladateľ IPčka, internetovej poradne pre mladých, ktorá združuje viac než 150 psychológov. Hlavnou myšlienkou tohto projektu je poskytnúť ľahko dostupnú a bezplatnú pomoc všetkým mladým v náročných životných situáciách. Pri svojej práci prepájajú moderné technológie a najnovšie poznatky zo psychológie. Hlavne v poslednom roku bola ich pomoc neoceniteľná a my sme veľmi radi, že máme Mareka Madra aj IPčko v tomto ročníku.
Nie veľa ľudí na svete sa môže pýšiť ziskom sošky beduína na náročnej Rally Dakar. Štefan Svitko to dokázal a ako jediný Slovák v histórii vybojoval v roku 2016 na tomto preteku 2. miesto. Okrem toho je tento motocyklový pretekár 21-násobným majstrom Slovenska v endure a cross country a 3-násobným majstrom Európy. Za tieto úspechy vďačí svojej vytrvalosti, odhodlaniu a chuti neustále sa zlepšovať. Rovnaké vlastnosti si precvičíte pri plnení výzvy, ktorú si pre nás do tohto ročníka Výhovoriek pripravil. Tešíme sa na to.
Miloš Ondrášik je nenápadný človek s veľkým srdcom. Pomohol na Slovensko priniesť DofE – rozvojový program, v ktorom sa mladí ľudia učia stanovovať si vlastné ciele v živote a vytrvalo ich nasledovať. To všetko za neustálej podpory mentora, ktorý ich povzbudzuje a pomáha im na ceste. Najkratšia úroveň DofE trvá 6 mesiacov. Vďaka Milošovej výzve si vyskúšate malú ochutnávku, no a ak sa vám to zapáči, dvere DofE sú otvorené!
Karina Holešová je jediná žena a zároveň najmladšia garantka v tomto ročníku súťaže. Od roku 2018 je starostkou obce Hlboké nad Váhom. Do úradu nastúpila ako 25-ročná, čím si vyslúžila titul najmladšej starostky na Slovensku. Oslovil nás jej entuziazmus a zápal pre občiansku angažovanosť a preto sme veľmi radi, že sa rozhodla pripraviť výzvu do tohto ročníka Výhovoriek bokom.
Maroš Molnár je profesionálny kondičný tréner, ktorého môžete poznať napríklad z televíznej relácie Extrémne premeny. Pod jeho rukami však výkonnostne rástli aj mnohí známi športovci. Spomeňme napr. Dominiku Cibulkovú či Ľubomíra Višnovského. Maroš je tréner telom aj dušou. Svojou energiou dokáže motivovať ľudí k zmene myslenia a objaveniu svojej vnútornej sily. Preto sme ho poprosili, aby si pre vás do tohto ročníka pripravil výzvu, ktorá vás nakopne do nových dní a sme vďační, že toto pozvanie prijal.
Erik Baláž je ekológ, aktivista a režisér. Ak ešte nepoznáte jeho filmy Strážca divočiny, Vlčie hory či Tajomné Karpaty, tak určite stojí za to pozrieť si ich. Dlhodobo sa aktívne venuje témam ochrany prírody, bol jedným z iniciátorov projektu My sme les. Za svoju vytrvalú a zapálenú prácu získal ocenenie Biela vrana. Sme radi, že prijal pozvanie do druhého ročníka našej súťaže.
Ďuri ako 6-ročný prekonal zápal zrakového nervu. Začal postupne strácať zrak a v 20ke oň prišiel úplne. Nezastavilo ho to však v tom, aby žil naplno. Je vášnivým športovcom. Venuje sa tandemovej cyklistike, lyžovaniu a horolezectvu. Spolu so svojimi priateľmi vystúpil na 2 najvyššie štíty Európy – Mt. Blanc a Elbrus. V súčasnosti sa snaží v tandemovej cyklistike kvalifikovať na paraolympiádu do Tokia. Okrem toho je šťastný manžel. Do našej súťaže priniesol výzvu, ktorá vám ukáže život z úplne inej perspektívy.
Nasťa je bývalá slovenská olympionistka v biatlone ruskej národnosti. Nadanie na šport má zrejme v krvi, keďže aj jej brat je biatlonový reprezentant. Počas svojej kariéry vybojovala pre Slovensko mnoho úspechov, no najviac asi žiaria úspechy z olympiád. Vo Vancouvri, Soči a Pchjongčchangu vybojovala pre Slovensko spolu 3 zlaté a 3 strieborné medaily. Svoju športovú kariéru už ukončila a v súčasnosti sa venuje hlavne svojej rodine. Silný vzťah k prírode jej však ostal. Veľmi ju zaujímajú aj témy ekológie a dlhodobo sa venuje čisteniu prírody, zberu odpadu a separácii. Aj preto sme ju oslovili ako garantku našej zelenej výzvy.
Bartek je pôvodom Poliak. Precestoval viac než 50 krajín, ale nakoniec mu učarovalo Slovensko. Preto sa tu pred 8 rokmi usadil a nakoniec tu spoznal aj svoju ženu. Príroda mu bola vždy veľmi blízka. Zaujímalo ho, čo všetko sa dá v prírode jesť alebo nejako spracovať. Išiel za svojou zvedavosťou tak zapálene, až sa mu stala prácou. V súčasnosti ho môžete stretnúť na kurzoch a workshopoch po celom Slovensku, ktoré sú venované divokým jedlým rastlinám. Dozviete sa na nich nie len to, ktoré rastliny môžete bezpečne jesť, ale aj ktoré sú liečivé, ako si vyrobiť dobrý sirup či pesto alebo ako získať brezovú vodu. Budete prekvapení, koľko chutných vecí, ste celý život obchádzali. Po jednej prechádzke s ním už behanie cez les nikdy nebude ako pred tým, lebo na každom mieste budú číhať maškrty. Doslova ochutnávku zo sveta byliniek si pre vás pripravil vo svojej výzve.
Byť vo svojich 20 rokoch hráčom NHL je pre mnohých splnený sen. Martin začal s hokejom v HC Slovan Bratislava. V roku 2014 odišiel do Švédska. Dva roky na to sa vo veku 16 rokov, 3 mesiace a 1 deň stal najmladším legionárom v najvyššej švédskej lige. V roku 2018 bol draftovaný Washingtonom Capitals a v poslednej sezóne si už zahral po boku najväčších hviezd. Takéto úspechy vyžadujú veľa fyzickej ale aj mentálnej sily. Tvrdý tréning je bežnou súčasťou jeho dňa. Preto sme ho pozvali, aby sa stal garantom našej najťažšej fyzickej výzvy.
Michal bol prvým olympijským víťazom v novodobej histórii Slovenska a zároveň historicky najmladší víťaz Majstrovstiev sveta v kanoistike na divokej vode. Na jeho športové úspechy je táto stránka prikrátka. Pre inšpiráciu – svoju prvú, bronzovú medailu získal vo veku 16 rokov, čím sa stal historicky najmladším medailistom svetového šampionátu. Doteraz sa mu podarilo vybojovať 5 olympijských kovov (z toho 2x zlato) a je až 14-násobným majstrom sveta vo vodnom slalome.Opakovanými víťazstvami dokázal, že jeho výhry neboli vecou šťastia ale tvrdého systematického tréningu. Niečo z toho sa rozhodol naučiť aj vás, prostredníctvom svojej výzvy.
Omama je inšpiratívny projekt, ktorý systematicky bojuje s generačnou chudobou. Je vedecky dokázané, že chudoba vplýva na vývoj detí nie len na psychickej, ale aj na biologickej úrovni. Omamy sú ženy z chudobného prostredia, ktoré sa rozhodli s týmto problémom bojovať a zabezpečiť deťom rovnakú štartovaciu čiaru. Každá omama prešla špeciálnym tréningom. Jej prácou je šíriť naučené zručnosti a vedomosti ďalej vo svojej komunite. Sandra je omamou zo Zborova. V rámci projektu pomáha deťom už vyše 2 rokov. Do nášho projektu sme ju oslovili, aby sa o nej a o celom projekte Omama dozvedelo viac ľudí. Sú to veľké veci a tu sa o nich dozviete viac https://cestavon.sk/projekt-omama/index Navyše splnením výzvy môžete tiež pomôcť tomuto projektu ďalej rásť.
Sima sa venuje skladaniu vlastných piesní a koncertovaniu. Jej tvorbu určite pozná každý z vás. Okrem hudby miluje hory a rada do nich chodí vždy, keď jej to pracovné povinnosti dovolia. Má za sebou výstup na najvyšší vrch Európy Mt.Blanc. Jej úprimnosť a autentickosť v tom čo robí nás inšpirovala, aby sme ju prizvali medzi našich garantov. Prostredníctvom jej výzvy môžete aj vy šíriť trochu radosti do vášho okolia.
Michala pravdepodobne poznáte hlavne ako herca z televízie. Menej známe je to, že vzdelávanie a osobný rozvoj sú jeho srdcovou témou. Možno poznáte jeho projekt Baštrng, ktorý nie jednému z nás pomohol prelúskať sa povinnou literatúrou pred maturitou. Alebo tiež projekt SEPRP – Sedlácku prvú pomoc, kde vám zmrzlinár vysvetlí, čo je to KPR a ako zachrániť človeka v bezvedomí. Pre tých lenivších dokonca základy KPR s raperom Separom aj zhudobnili. Medzi našich garantov sa pridal, aby vás opäť niečo naučil. Tento krát to bude o vnímaní okolia, postrehu a pozornosti.
Samo plánuje byť informatikom. Ale kým sa tak stane, zbiera medaily na paraolympiídach. V Riu sa mu podarilo získať hneď dve – zlato a striebro v športe boccia. Boccia je menej známy šport, ktorý prepája silu a precíznosť s taktikou. Ani pre Sama nebol prvou voľbou. Najprv sa chcel venovať stolnému tenisu. Kvôli jeho hendikepu to však pre neho nebolo najvhodnejšie. Vedel však, že chce športovať. Zúčastnil sa športového kempu, kde sa zoznámil s bocciou a čoskoro prišli prvé úspechy. Samo je príkladom toho, že športovať sa dá vždy, keď je chuť. Ako garanta sme ho pozvali, aby zobral vietor z plachiet aj tým najzarytejším vyhováračom.
Maťo rád sprevádza ľudí v procesoch transformácie. Na jeho vlastnej transformačnej ceste ho viedol chlad. Je inštruktorom metódy Wim Hofa a na svojich kurzoch pomáha ľuďom prekonať svoje hranice, rozpúšťať svoje strachy a nachádzať pokoj a šťastie v živote. Jeho životná cesta ho nedávno priviedla k novej vášni – pestovaniu. Prijal pozvanie medzi našich garantov a vďaka jeho výzve si budete môcť okrem iného vyskúšať, aké je to, keď vám pod rukami vyrastá vlastný strom.
Adela je rozhlasová a televízna moderátorka, ktorú nikomu nemusíme predstavovať. Moderovanie sa stalo jej vášňou dosť skoro. Už ako 14-ročná išla na svoj prvý moderátorský kasting. Mediálne známa sa stala svojim pôsobením vo Fun Rádiu a zrejme najviac sa zviditelnila moderovaním súťaže Superstar či v súčasnosti Chart show. Bola nám sympatická tým, že sa nebojí povedať svoj úprimný názork témam, ktoré sú podľa nej dôležité, aj keď nie sú práve pohodlné. Myšlienka súťaže na tému zdravého životného štýlu sa jej zapáčila a súhlasila, že sa pridá medzi našich garantov. Vďaka jej výzve sa budete môcť zoznámiť so svojimi závislosťami. Možno to bude aj prvý krok, aby ste sa ich vzdali úplne.
Matúš sa venuje zdravej chôdzi a držaniu tela. Pôsobí aj ako tréner. Pomôže vám, ak máte problémy s bolesťami chrbta alebo sa chcete iba hýbať zdravo. Jedného dňa pred rokmi si vyzul topánky a bosá chôdza mu učarovala natoľko, že už nemal potrebu obuť si ich späť. Čoskoro na to zistil, že ak chce chodiť naboso celý rok, musí sa spriateliť so zimou. So svojim priateľom Martinom Thámom (#AVMT10) organizuje kurzy metódy Wim Hofa. Kúpanie v prírode sa stalo jeho celoročnou rutinou. Vo svojej výzve vás pozve k otužovaniu. Pretože aj keď na prvý pohľad možno nepôsobí studená voda úplne príjemne, prináša veľa dobrého – lepšiu imunitu a aj viac pozitívnej energie.